Amerika'da Vergi

Amerika’da şirket kurmak isteyen girişimcilerin en çok çekindiği konu vergidir. Bu yazımızda en sade ve anlaşılır bir biçimde amerikada vergi konusunu inceleyeceğiz.

Devletlerin en önemli gelir kaynaklarından birisi vergilerdir. Vergi, devletin kamu gereksinimlerini karşılamak amacıyla egemenlik gücünü kullanarak, gerçek ve tüzel kişilerden karşılıksız ve kanunlara dayalı olarak aldığı ekonomik değerler şeklinde tanımlanabilir.ABD’de Vergi kanunlarının yönetim ve uygulamasından sorumlu olan kurum IRS tarafından yürütülmektedir

Amerika’da vergi kavramı, amerika yaşayan ve yerel eyaletlerden gelir sağlayanlar için geçerlidir. Özetle Amerika’da yaşamayan ama şirket sahibi olan kişi belli şartlar altında vergiden muaftır.

Amerika’da vergi denetim sistemini 2 grupta incelemekte fayda vardır. 

1) Amerika’da Vergiye Tabi Şirketler
2) Amerika’da Vergiden Muaf Şirketler

 * Yukarıda belirttiğimiz 2 farklı grubu detaylı bir şekilde inceleyelim;

Amerika'da Vergiye Tabi Şirketler

ABD’de Federal ve Eyalet olarak adlandırılan iki farklı türde gelir vergisi bulunur. Ödenen federal vergilerinin miktarı toplamda ne kadar gelir elde ettiğinize göre değişiklik gösterir.Bir işletmenin vergiye tabi şirketler grubuna girmesi için,şirketin amerika kaynaklı gelirinin olması yeterlidir.

Genel olarak, yerleşik bulunan bir yabancı kişi Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ticaret veya işle uğraştığında, Amerika Birleşik Devletleri’ kaynaklı ticaret veya satış yürütülmesiyle bağlantılı tüm gelirlerin gelir vergisine tabi olduğu kabul edilir

Yukarıda yazılanları örneklemek gerekir ise; Amerika’da yaşayan ahmetin ABD’de faliyet gösteren bir yazılım şirketi vardır. Ahmet amerika içinde müşterilerine satış yapmakta ve kazanç sağlamaktadır.Bu durumda ahmet Federal ve Eyalet vergisine tabidir.

  • Amerika’da vergiye tabi şirkete sahip olan her birey yıllık vergi beyannamesi yapmak zorundadır

Amerika'da Vergiden Muaf Şirketler

ABD merkezli bir LLC’nin, özellikle yurtdışındaki yabancı girişimciler için büyük vergi avantajlarına sahiptir.Vergiden muaf LLC şirketin varlığı az bilinen bir gerçektir, ABD yabancılar için dünyanın en büyük vergi cennetlerinden biridir. Çünkü ABD vatandaşı olmayan veya yerleşik olmayan bir kişi tarafından açılan bir LLC şirket, Amerika içi ve dışı tüm kazançlarından vergiden muaftır.

Bir şirketin vergiden muaf şirketler grubuna girmesi için,Şirketin amerika içinde faliyet göstermemesi yeterlidir.Amerika içinde operasyonu olmayan bir şirketin, aşağıdaki koşullar yerine getirdiği taktirde herhangi bir vergi ödemeyeceği anlamına gelir.

  • Şirketin amerika dışında faliyet göstermesi
  • Bu durumun yıllık olarak Registered Agent tarafından IRS bildirilmesi
  • Şirketin amerika içinde son tüketiciye hizmet vermemesi yada fatura kesmemesi 

Amerika’da Vergiden Muaf LLC Şirket Kurulumu İçin Benimle İrtibata Geçebilirsiniz