Wyoming Vergi

Wyoming şirket kurmak isteyen girişimcilerin en çok çekindiği konu vergidir. Bu yazımızda en sade ve anlaşılır bir biçimde wyoming vergi konusunu inceleyeceğiz.

Devletlerin en önemli gelir kaynaklarından birisi vergilerdir. Vergi, devletin kamu gereksinimlerini karşılamak amacıyla egemenlik gücünü kullanarak, gerçek ve tüzel kişilerden karşılıksız ve kanunlara dayalı olarak aldığı ekonomik değerler şeklinde tanımlanabilir.Wyominde’de Vergi kanunlarının yönetim ve uygulamasından sorumlu olan kurum IRS tarafından yürütülmektedir

Wyoming vergi kavramı, wyoming yaşayan yada yaşamasa bile yerel eyaletlere ürün sağlayarak gelir elde edenler için geçerlidir. Özetle Amerika’da yaşamayan ama şirket sahibi olan kişi belli şartlar altında vergiden muaftır.

Wyoming vergi denetim sistemini 2 grupta incelemekte fayda vardır. 

1) Wyoming Vergiye Tabi Şirketler
2) Wyoming Vergiden Muaf Şirketler

 * Yukarıda belirttiğimiz 2 farklı grubu detaylı bir şekilde inceleyelim;

Wyoming Vergiye Tabi Şirketler

ABD’de Federal ve Eyalet olarak adlandırılan iki farklı türde gelir vergisi bulunur. Ödenen federal vergilerinin miktarı toplamda ne kadar gelir elde ettiğinize göre değişiklik gösterir.Bir işletmenin vergiye tabi şirketler grubuna girmesi için,şirket sahibin amerikada ikamet etmesi yeterlidir.

Genel olarak, yerleşik bulunan bir yabancı kişi Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari mal veya ürün satışı ile uğraştığında, Amerika Birleşik Devletleri’ kaynaklı ticaret veya satış yürütülmesiyle bağlantılı tüm gelirlerin gelir vergisine tabi olduğu kabul edilir. 

Yukarıda yazılanları örneklemek gerekir ise; Amerika’da yaşayan ahmetin Amazonda ürün satışı ile faliyet gösteren Amazon FBA için LLC şirketi bulunmakta. Ahmet amerika içinde 183 günden fazla bulup, müşterilerine satış yapmakta ve kazanç sağlamaktadır. Bu durumda ahmet Federal ve Eyalet vergisine tabidir.

Wyoming Vergiden Muaf Şirketler

Wyoming merkezli bir LLC’nin, özellikle yurtdışındaki yabancı girişimciler için büyük vergi avantajlarına sahiptir.Vergiden muaf LLC şirketin varlığı az bilinen bir gerçektir, Wyoming yabancılar için dünyanın en büyük vergi cennetlerinden biridir. Çünkü wyoming eyaletinde yerleşik olmayan bir kişi tarafından açılan bir LLC şirket, wyoming ve tüm eyalet içi ve dışı tüm kazançlarından mal ve ürün sağlamadığı taktirde vergiden muaftır.

Bir şirketin vergiden muaf şirketler grubuna girmesi için, Şirket sahibinin amerikada 183 günden fazla bulunmaması ve bunu IRS kurumuna bildirmesi yeterlidir. Bu sayede Amerika dahilinde mal veya ürün satışı alanında ticari faliyet göstermesinden ulaşacak tüm kazançlar vergiden muaf olucaktır. Özetle; Vergiden muaf ticari kazanç sağlamak isteyen yerleşik olaman biri (Non-Resident) , aşağıdaki koşullar yerine getirdiği taktirde herhangi bir vergi ödemeyecektir

  • Şirketin sahibi amerika içinde 183 günden fazla bulunmaması
  • Yalnızca işletmenizi siz yönetiyorsanız ve ABD dışında yaşıyorsanız 
  • Bu durumun yıllık olarak Registered Agent tarafından IRS bildirilmesi

Ürünlerinizi Amerika’ya Vergi Ödemeden Satabilirsiniz

Amerika vergi konusunda eğer “non-resident alien” ya da “NRA” türkçesi ile “Amerika’da yaşamayan kişi” olarak sayılıyorsanız bu yazı size hitap ediyor.

 

Peki Vergiden Muaf Kazanç Nasıl Oluyor?

Buradaki anahtar nokta, “engaged in a trade or business in the United States” veya kısaca “ETBUS” terimidir. Yani, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ticaret veya işle uğraşıyorsanız ABD vergisine tabi olmanızdır. Bu durum, yalnızca ABD’de işletmenizi yürüten kendi çalışanlarınız olduğunda geçerlidir.

Yalnızca işletmenizi yönetiyorsanız ve ABD dışında yaşıyorsanız veya tümü ABD dışında olan çalışanlarınız varsa, o zaman “ETBUS” değilsiniz, dolayısıyla ABD gelir vergisine tabi değilsiniz. İnternette başka türlü okuyabileceğiniz saçmalıklara rağmen, gerçekten bu kadar kolay.

Aşağıdakilerden herhangi biri söz konusu olsa bile, hala ABD gelir vergisine tabi değilsiniz:

  • Ürünleri ABD’den temin ediyorsanız
  • Ürünleriniz ABD’de üretiliyorsa
  • ABD vergi amaçlarıyla dikkate alınmayan bir kuruluş veya ortaklık olan bir US LLC aracılığıyla çalışıyorsanız
  • Paranızı ABD’deki banka hesabınıza yatırıyorsanız/yatırılıyorsa
  • ABD’de Amazon dışı üçüncü parti fulfillment centers kullanıyorsanız
  • Upwork.com gibi sitelerde bulduğunuz grafik tasarımcılar gibi ABD’deki diğer üçüncü parti hizmet sağlayıcılarını kullanıyorsanız
  • İşletmenizle ilişkili bir ABD adresi kullanıyorsanız
  • Bir veya daha fazla eyalette satış vergisi toplamak ile yükümlü olsanız bile.

Sonuç olarak, yalnızca işletmenizin fiili çalışmasının gerçekleştiği yerde vergi ödemelisiniz ve bu dünyada hiçbir şey bir insan yapmadan gerçekleşemez. İşletmenize önemli katkı sağlayan tüm çalışanlar ABD dışındaysa, işiniz orada gerçekleşir ve vergi ödemeniz gereken yer orasıdır. ABD’de işletmenizle bağlantılı işler yapan kişiler (ör. Amazon veya DHL çalışanları, üçüncü parti grafik tasarımcılar vb.) sizin işinizi yapmıyor, kendi işlerini yapıyor — siz sadece onların bir müşterisiniz.

Yasanın nasıl işlediğine (ve neden bu kadar çok ABD muhasebecisinin bu sorunu yanlış anladığına) ilişkin tüm ayrıntıları görmek için daha derin bir arka plan incelemesi için lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyun.

Sizin için potansiyel olarak uygulanabilir birbirinden çok farklı iki ABD vergi sistemi vardır: “pasif sistem” ve “aktif sistem”. (“passive regime”, “active regime”)

 

Aktif Sistem (Active Regime)

Bağımlı Temsilci Nedir?

Bağımsız Temsilci Nedir?

Neden Diğer Vergi Uzmanları Bunu Yanlış Yapıyor?

Örnek

Sonuç Olarak

SSS

ABD limited şirketi (“LLC”) aracılığıyla faaliyet gösterirsem ne olur?

ABD banka hesabıyla ABD doları cinsinden ödeme alırsam ne olur?

Ürünlerimi online satıyorsam ve sunucum ABD’de ise ne olur?

ABD’ye fiziksel ürünler sattığımda ABD kaynaklı gelirim olmayacak mı?

Kaynak: Amerika Vergi Avukatı, Stewart Patton
https://ustax.bz/non-us-amazon-sellers-get-your-money-back-from-the-irs/

İletişim

Cevap bulamadığınız soruların yanıtlarını öğrenmek için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak benimle her konuda iletişime geçmekten çekinmeyin